יום ראשון, 3 ביוני 2012

צילום אורבנילצילום אורבני פנים רבות. כל מה שהוא נוף עירוני תיעודי נכלל בהגדרה של צילום אורבני. נסו לחשוב כמה דברים שונים אתם רואים בחצי שעה שאתה מטיילים ברחובות ליד הבית או במרכז העיר. מבנים מוזרים, התקהלויות והפגנות, תנועה בכבישים וברחובות,  בנייה והריסה של בניינים, השתקפויות של השמיים על גורדי שחקים, ואנשים. אנשים מכל הסוגים, הגילאים והסגנונות. פשוט גן עדן לצילום אורבני.
אנחנו כבר יודעים שלאנשים יש סוג של פחד ממצלמות. לא כולם אוהבים שמצלמה עם עדשה ענקית מתקרבת אליהם יותר מדי וחודרת לפרטיות ולמרחב האישי שלהם, ורוב הסיכויים שתתקלו בפרצוף חמוץ במקרה הטוב ופרצוף כועס על גבול האלים במקרה הרע. צריך לדעת איך להתנהג ברחוב עם המצלמה ולהיות כמה שיותר חשאי במידת האפשר. העדשה שאיתה נשתמש תהיה עדשה רחבה או קבועה בטווחים של 35 עד 50 מ"מ. אנחנו רוצים לתעד את מה שקורה בסביבה שלנו ולא רחוק מדי ולכן לא נשתמש בעדשות זום ארוכות טווח. למי שממש לא מרגיש בנוח לצלם מטווחים קרובים, אפשר להתמקם על גג מבנה, או בחלון  ולהשתמש בעדשות ארוכות טווח, אך זווית זו לא כל כך מומלצת . צילום אורבני אמיתי עדיף לצלם מגובה העיניים.
נחזור לרחוב. אם אנחנו מצלמים תוך כדי תנועה, נשתמש בצמצם סגור (10-13), כדי שהפריים יהיה מפוקס כולו עם עומק שדה עמוק. ובהתאם לאור שיש לנו נתאים גם את הISO.  אנחנו רוצים לשאוף לצילום ופיקוס מהיר, בהתאם לתנועה בעיר. אין לנו זמן לעמוד ולפקס ולתכנן את הפריים, אנחנו מתאימים את עצמנו לסביבה.  ישנה גם את האפשרות לצילום מהמותן ולא מגובה העיניים, אך זוהי טכניקה שונה לגמרי מצילום אורבני קלאסי מגובה העיניים הדורשת ידע ולמידה בנפרד.
כשאנחנו יוצאים לרחוב, אנחנו יכולים להתמקם כל פעם במקום אחד ולצלם משם או להסתובב. תלוי איפה ההתרחשות שמעניינת אותנו. אם בחרנו להתמקם במקום קבוע כמו ספסל או פינת רחוב, יש לנו את האופציה להניח את המצלמה על הספסל או על הרגליים שלנו ולהשתמש בשלט רחוק או בטיימר, וכך אפשר גם לצלם צילומים אורבניים בשעות הערב והלילה בחשיפות ארוכות וגם המצלמה לא בולטת בשטח, וסביר להניח שלא ישימו אליה לב. כשאנחנו מסתובבים, אנחנו בולטים יותר בשטח, אך האפשרויות שלנו יותר פתוחות לצילומים אורבניים. כמו שאנחנו בתנועה, כך גם האנשים. ובמקום הומה אדם כמו צמתים או גשרים להולכי רגל, צילום אורבני אפשרי יותר כי אנשים לא  יעצרו לידכם אלא ימשיכו בדרכם לעבודה.

צילום אורבני הוא אחד התחומים המעניינים בצילום. ההתרגשות במציאת הדמות הכי מעניינת ומיוחדת ברחוב, החיפוש אחר האובייקט שמעביר את המסר שחיפשנו – אהבה, שנאה, כעס, אירוניה, מחאה, הריגוש בלצלם באוטובוס בלי שישימו אליכם לב. צילומים אורבניים הם צילומים מעניינים ומסקרנים, ויכולים להיות ממכרים.  תמיד תהיו עם המצלמה בתיק. אתם אף פעם לא יודעים במה תיתקלו שתצאו מהבית.
       

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה